Witaj na Zatoka Sportu - Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne

Nie opublikowano jeszcze żadnej treści na stronie głównej.

Drony w Zatoce Sportu PŁ

18-11-2018
sumo challenge 2018 Zatoka Sportu PŁ

17-18 listopada 2018 r. w Zatoce Sportu PŁ odbyły się XI Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2018. Po raz pierwszy rywalizowały drony.

To największa tego typu impreza w Polsce, która co roku przyciąga coraz więcej entuzjastów najnowszych technologii. Tym razem na zawody zgłoszonych zostało blisko 230 robotów oraz 30 dronów, skonstruowanych przez polskich i zagranicznych pasjonatów robotyki.

Pierwszy dzień przebiegał w formule znanej z dotychczasowych edycji. Roboty rywalizowały w kilkunastu konkurencjach:
•    ABB SUMO – zadaniem sumo robotów jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Zmagania odbywają się w kilku klasach różniących się rozmiarami i wagą - od dużych, silnych robotów w klasie Mega, po maleńkie roboty Nano, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek.
•    TME LINE FOLLOWER – jest to Formuła 1 w świecie robotów. Wygrywa ten, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę. 
•    MICROMOUSE – w tej kategorii celem robota (tzw. myszy) jest znalezienie możliwie najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie. 
•    HUMANOID SPRINT – kategoria dla robotów kroczących. Z racji skomplikowanej konstrukcji mechanicznej zmagania te uchodzą za jedne z najtrudniejszych w świecie robotów.
•    FREESTYLE – brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów i zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność - celem jest wzbudzenie zainteresowania ciekawym pomysłem na robota.
•    BEAR RESCUE – zadanie polega na zlokalizowaniu w prostym labiryncie małego misia-maskotki i przetransportowaniu go w bezpieczne miejsce.
•    ROBORACE –  to wyścig dla tych, którzy uznają konkurencję Line follower za zbyt monotonną. Tutaj wszystkie chwyty są dozwolone, a na raz ściga się kilka robotów.
•    KETCHUP HOUSE – dwa roboty szukają w prostym labiryncie puszek z ketchupem. 

Poza samymi zawodami były konkursy dla widzów oraz warsztaty w budowaniu robotów dla dzieci. 

Drugiego dnia, po raz pierwszy w historii imprezy, odbyły się wyścigi dronów. Były one organizowane przy współpracy z doświadczoną firmą Roto Invaders, która przygotowała już kilkanaście tego typu imprez w całej Polsce. Nad przebiegiem konkursu czuwała wykwalifikowana kadra sędziowska, Dzięki transmisji na żywo, wyświetlanej na telebimie każda osoba mogła poczuć się jak pilot. 

Imprezę zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR, działające przy Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej.