Boulderowe Derby Łodzi

Cykl zawodów boulderowych zrzeszających łódzkie środowiska wspinaczkowe. Zawody w Centrum Wspinaczkowym Fiord, będącym częścią Zatoki Sportu PŁ, odbędą się w dniach 7 i 8 lutego. Będą trzecią i ostatnią rundą cyklu w tym sezonie. 

Każdy z zawodników będzie miał do pokonania 20 problemów bulderowych, czyli będzie musiał zaliczyć 20 dróg na ścianie. – Zawodnicy zostaną podzieleni na siedem grup startowych. Każda z grup będzie miała 120 minut na próby na problemach boulderowych. Liczba prób jest nieograniczona. Jeżeli podczas wspinania upłynie wyznaczony czas, zawodnicy będą mogli dokończyć swoją trwającą próbę. Problem uznaje się za ukończony jeżeli zawodnik dojdzie do miejsca oznaczonego jako TOP i obie ręce zawodnika przez 3 sekundy będą ww. miejscu – tłumaczy Agnieszka Szczepaniec, menedżer Fiordu. 

Wspinanie na ścianie boulderowej odbywa się bez zabezpieczeń. To nowa, coraz popularniejsza, dyscyplina wspinaczkowa, polegająca na pokonywaniu krótkich „problemów” wspinaczkowych na niskich, maksymalnie 4-metrowych, ściankach i trawersach bez asekuracji nad materacami, amortyzującymi upadki. 

Bouldering, obok wspinaczki na czas oraz prowadzenia z asekuracją, wchodzi w skład wspinaczkowego trójboku, który podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku stanie się konkurencja olimpijską. 

Zawody wyłonią zwycięzców w klasyfikacji indywidualnej wśród kobiet i mężczyzn oraz klubowej, do której wzięta zostanie suma punktów 15 najlepszych zawodniczek/zawodników danego klubu.

W piątek zawody trwać będą od 15 do 21:30, a w sobotę od 8 do 16:45.