sumo challenge 2018 Zatoka Sportu PŁ

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2018

W najbliższy weekend w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbędą się XI Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2018. Po raz pierwszy impreza potrwa dwa dni i po raz pierwszy rywalizować będą drony.

To największa tego typu impreza w Polsce, która z roku na rok przyciąga coraz więcej entuzjastów najnowszych technologii zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Tym razem na zawody zgłoszonych zostało blisko 230 robotów oraz 30 dronów.

Pierwszy dzień będzie przebiegał w formule znanej z dotychczasowych edycji. Roboty będą rywalizować w kilkunastu konkurencjach:

  • ABB SUMO – zadaniem sumo robotów jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Zmagania odbywają się w kilku klasach różniących się rozmiarami i wagą - od dużych, silnych robotów w klasie Mega, po maleńkie roboty Nano, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek.
  • TME LINE FOLLOWER – jest to Formuła 1 w świecie robotów. Wygrywa ten, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę. 
  • MICROMOUSE – celem robota (tzw. myszy) w tej kategorii jest znalezienie możliwie najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie. 
  • HUMANOID SPRINT – kategoria dla robotów kroczących. Z racji skomplikowanej konstrukcji mechanicznej zmagania te uchodzą za jedne z najtrudniejszych w świecie robotów.
  • FREESTYLE – brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność - celem jest wzbudzenie zainteresowania ciekawym pomysłem na robota.
  • BEAR RESCUE – zadanie polega na zlokalizowaniu w prostym labiryncie małego misia-maskotki i przetransportowaniu go w bezpieczne miejsce.
  • ROBORACE – Line follower jest dla Ciebie zbyt monotonny? A co jeśli zmierzysz się w prawdziwym wyścigu, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a na raz ściga się kilka robotów?
  • KETCHUP HOUSE – dwa roboty szukają w prostym labiryncie puszek z ketchupem. 

Poza samymi zawodami przewidziane są konkursy dla widzów, warsztaty w budowaniu robotów dla dzieci, a także sprawdzenie swoich sił w symulatorach dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. 

Drugiego dnia rywalizować będą drony. – Wyścigi organizowane będą przy współpracy z doświadczoną firmą Roto Invaders, która przygotowała już kilkanaście tego typu imprez w całej Polsce. Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie wykwalifikowana kadra sędziowska, a dzięki profesjonalnemu sprzętowi każda osoba, odwiedzająca nas w dniu wyścigów, będzie mogła poczuć się jak pilot dzięki transmisji na żywo, wyświetlanej na telebimie - zapowiada dr hab. inż. Grzegorz Granosik, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, działającego przy Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej, organizator wydarzenia.

Impreza odbędzie się na pierwszym piętrze w hali sportowej.

Program. Każdego dnia zawody składać się będą z dwóch części - eliminacyjnej (początek o godz. 10:00) oraz gali finałowej (ok. godziny 15), która jak zawsze będzie dynamiczna i pełna niespodzianek. Koniec zawodów przewidywany jest na godzinę 20.

Wstęp wolny.