Otwarcie Muzeum Sportu

Po blisko dwóch latach przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, spowodowanej koniecznością zmiany siedziby i przeprowadzką magazynów, nowa stała ekspozycja „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” zostanie otwarta dla publiczności w dniu 18 października, o godzinie 12:00 w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

Nowa, interaktywna wystawa, wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi, sygnalizuje najważniejsze wydarzenia i postaci ale jest również promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play. 

Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny. 

Na ekspozycji przypomniane zostały sylwetki wybitnych łódzkich sportowców, ogniskujące historię sportu w Łodzi: 

  • Akiba Rubinstein, wybitny szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej za najlepszego szachistę na świecie. Od 1903 roku związany z Łódzkim Towarzystwem Zwolenników Gry Szachowej. W okresie międzywojennym reprezentant Polski w olimpiadach szachowych – w 1930 roku doprowadził Polskę do drużynowego zwycięstwa w III olimpiadzie szachowej w Hamburgu.
  • Roman Kantor, najwybitniejszy łódzki szermierz okresu międzywojennego, olimpijczyk z Berlina w 1936 roku. Syn znanego łódzkiego jubilera, szermierką zainteresował się podczas nauki w Paryżu. Po powrocie do Łodzi był zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego, a następnie ŁKS-u. Zamordowany został przez hitlerowców, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, w Majdanku prawdopodobnie w 1943 roku.
  • Maria Kwaśniewska-Maleszewska, najwybitniejsza łódzka lekkoatletka okresu międzywojennego, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 roku w rzucie oszczepem. Podczas wojny związana z ruchem oporu. Po 1945 roku działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu olimpijskiego.
  • Jadwiga Wajs, pabianiczanka, dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego.
  • Władysław Król, „legendarna” postać Łódzkiego Klubu Sportowego. Wybitny piłkarz, hokeista, tenisista, a także trener ŁKS-u. Olimpijczyk z Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie w 1936 roku Był także reprezentantem Polski w piłce nożnej, trenerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie, a także piłkarskiej drużyny ŁKS-u, z którą w 1958 roku zdobył mistrzostwo Polski.
  • Jan Tomaszewski, wybitny bramkarz ŁKS-u, a następnie klubów belgijskich i hiszpańskich. Brązowy medalista mistrzostw świata w piłce nożnej w 1974 roku, wicemistrz olimpijski z Montrealu w 1976 roku
  • Zbigniew Boniek, najwybitniejszy polski piłkarz lat 80. XX w. Zawodnik łódzkiego Widzewa, a następnie Juventusu Turyn i AS Romy. Brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku Od 2012 roku prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • Artur Partyka, wybitny łódzki lekkoatleta, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż (Barcelona 1992 i Atlanta 1996). Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” jest sprzęt projekcyjny i interaktywny, umożliwiający zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także dający szansę sportowego treningu. 

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowana została kawiarnia szachowa, nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), będąca miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, w której rozgrywali mecze i turnieje. Na specjalnym stole umieszczony został komputer szachowy umożliwiający grę z programem symulującym grę wybitnych szachistów.

Druga wydzielona przestrzeń poświęcona została udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie, dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory.

W trzeciej części wystawy wyodrębniony został stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne.

Ostatnia część ekspozycji ,poświęcona ruchowi turystycznemu, opowiada o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi oraz wyprawach wysokogórskich. Tu będzie można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została także specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających z jednoczesnym nanoszeniem elementów ubrania himalaistów i uzyskiwaniem efektu zmian przy wybranych temperaturach poniżej zera.

W ramach wystawy stałej w „Zatoce Sportu” realizowany będzie także program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, spotkań edukacyjnych adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców oraz konkursów edukacyjnych.

Wystawa stała:
„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”
Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, 
al. Politechniki 10.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 12:00-18:00
Niedziela: 12:00-18:00
* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:
Bilety indywidualne 
Bilet indywidualny normalny: 10 zł
Bilet indywidualny ulgowy: 6 zł
Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł

Bilety indywidualne wraz z oprowadzaniem lub lekcją muzealna lub warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł