24 rekordy Polski podczas II Memoriału Kazimierza Mrówczyńskiego

08-04-2024
II memoriał Kazimierza Mrówczyńskiego Zatoka Sportu PŁ

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk znów bije rekordy! W II Memoriale Kazimierza Mrówczyńskiego pobiła 2 rekordy Polski Masters. W całym zawodach ustanowiono ich 24.

Urbańczyk-Olejarczyk to mistrzyni Europy na krótkim basenie w konkurencji 100m stylem zmiennym oraz uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Po zakończeniu kariery skoncentrowała się na szkoleniu dzieci i młodzieży w pływaniu, jednak wciąż utrzymuje wysoką formę. Podczas memoriału, który był równocześnie zawodami z cyklu Pucharu Polski Masters, popłynęła w dwóch konkurencjach: 50 metrów stylem dowolnym i motylkowym. W obu wyścigach ustanowiła nowe rekordy Polski w kategorii wiekowej 35-39 lat.

Wśród rekordzistów byli także inni łodzianie. Bartłomiej Lassek ustanowił nowy rekord na 400m stylem dowolnym (kat. 30-34 lata), zaś Mateusz Matczak, były zawodnik MKS Trójka Łódź, dziś MUKS Zgierz, na 200 metrów klasycznym. Łącznie pobito 24 rekordy Polski, w tym cztery w sztafecie.

Duża liczba rekordowych wyników wzbogaciła konto Fundacji Gajusz o blisko 1200 zł. W czasie zawodów na jej rzecz została przeprowadzona akcja charytatywna. Za każdy pobity rekord Polski firmy-sponsorzy wpłacili na konto Fundacji 50 zł. Niezależnie od wyników, podopieczni Fundacji wręczyli również specjalne medale, zrobione własnoręcznie, dla wszystkich zwycięzców poszczególnych konkurencji. 

Te osiągnięcia były wspaniałym przypomnieniem legendarnego pływaka ze Zgierza – Kazimierza Mrówczyńskiego. Był on najstarszym pływakiem w Polsce biorącym udział w zawodach sportowych. Pływał do śmierci w wieku 97 lat. Do końca bił rekordy. Dwa europejskie wciąż należą do niego: na 200 i 400 metrów stylem dowolnym w kategorii 90-94 lat. Przez całe życie zdobył 50 tytułów Mistrza Polski Masters. Reprezentował Zgierz także w pierwszych po wojnie Mistrzostwach Polski w pływaniu, które w 1948 r. odbyły się w Poznaniu. 

W zawodach udział wzięło ponad 260 pływaków-amatorów lub tych którzy zakończyli już profesjonalną karierę z Polski, Ukrainy i Litwy.