Festiwal Zegarów i Zegarków "It's All About Watches"

23-09-2021
festiwal zegarków 2021 zatoka sportu pł

25-26 września Zatoka Sportu PŁ gościła Festiwal Zegarów i Zegarków. Tematem tegorocznej edycji były zegarki sportowe oraz pomiar czasu w sporcie.

Na Festiwalu zaprezentowało się ponad 20 marek głównie z Polski i ze Szwajcarii. Część wystawiennicza była podzielona na trzy części: kolekcjonerów, wystawę zegarów ściennych oraz główną. W tej ostatniej, oprócz najnowszych cudów sztuki zegarmistrzowskiej, można było zobaczyć oficjalny czasomierz z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym oraz alpejskim, które odbyły się w 1939 roku w Zakopanem. Można było także zadzwonić dzwonkiem olimpijskim z igrzysk zimowych w Pjongczangu, obwieszczającym sportowcom wbiegnięcie lub wjazd na ostatnie okrążenie wyścigu. 

Odbyły się również różnego rodzaju warsztaty oraz sympozja grup środowiska zegarmistrzowskiego. Ambasadorem tegorocznego Festiwalu był Marcin Gortat.

To już piąta edycja Festiwalu. Pierwsza edycja Festiwalu Zegarów i Zegarków „It’s All About Watches” odbyła się w 2017 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi, druga w 2018 roku w Art.Inkubator/Fabryka Sztuki. Trzecia w 2019 roku ściągnęła blisko 2000 osób do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 2020 rok ze względu na obostrzenia pandemiczne spowodował, że Festiwal przeniósł się do Internetu, stając się pierwszą tego typu imprezą na Świecie. Wszystkie dotychczasowe imprezy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ekspertów w dziedzinie zegarmistrzostwa, kolekcjonerów, jak i zwykłych obserwatorów.

Każde z tych wydarzeń miało motyw przewodni. Pierwsze nosiło tytuł "Zegarmistrzowie", drugie "Kolekcjonerzy", trzecie „Watches in Space”, a czwarte „Into the Future”. Tegoroczny Festiwal nosił nazwę „Watches in Sports”, czyli była to prezentacja zegarów i zegarków sportowych oraz pomiaru czasu w spocie.
Strona internetowa Festiwalu: www.festiwalzegarkow.pl.