Formuła 1 zawitała do Zatoki Sportu PŁ

16-05-2023
f1 in schools łódź Zatoka Sportu PŁ

Formuła 1 w Łodzi? Tak było! W Zatoce Sportu PŁ odbyły się pierwsze krajowe finały F1 In Schools.

F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, jest aktualnie obecny w ponad 26 000 szkołach w 51 krajach. Jest to jedyna w swoim rodzaju globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży. 

W tym roku akcja po raz pierwszy zawitała do Polski. Wyzwanie polegało na stworzeniu zespołu składającego się od trzech do sześciu osób w wieku od 11 do 19 lat, zaprojektowaniu modelu bolidu, wykorzystaniu specjalnej obrabiarki do wykonania go z dostarczanej przez organizatorów kostki tworzywa zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi technicznymi oraz przeprowadzeniu testów, a na koniec rywalizacji na specjalnie przygotowanym 20-metrowym torze. Są na nim dwie linie wyścigowe, na każdej jest ustawiany bolid, zawsze są to bezpośrednie starcia dwóch samochodów. Na sygnał startu uczestnicy uruchamiają swoje samochody, które są napędzane sprężonym powietrzem i potrafią rozpędzić się nawet do 75 km/h. 

Do finału zorganizowanego w Zatoce Sportu PŁ awansowało 16 drużyn z całej Polski. Zwyciężył zespół FOTON Racing reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu. W nagrodę pojedzie na światowe finały, które we wrześniu odbędą się w Singapurze przy okazji weekend Grand Prix.

Przyznano także nagrody dla najlepszych zespołów w dwunastu kategoriach dodatkowych:
Fastest Car – X Racing
Lighting reaction time – Foton Racing
Scrutineering Award – Foton Racing
Design and Engineering – Foton Racing
Project Management – Vaella Thia Racing
Sponsoring and marketing – Lynx Racing
Team identity – Lynx Racing
Pit display – Lynx Racing
Verbal presentation – Tricity Racing
FIA Women in motosport award – Iga Wasilewska, AS Hawks
Judges Choice – Accelerated Racing
Best primary school – Fast and Young