Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski

Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski Zatoka Sportu 2024 - pływanie

Najważniejsze zawody pływackie w Polsce osób niepełnosprawnych w najbliższy weekend odbędą się na pływalni Zatoki Sportu PŁ.

Do Łodzi przyjedzie blisko 170 pływaków z 25 klubów. Wśród nich gwiazdy światowego parapływania, medalistki mistrzostwa świata i igrzysk paraolimpijskich, np. Joanna Mendak i Oliwia Jabłońska.

Joanna Mendak pierwszy medal w seniorskiej karierze zdobyła w wieku 13 lat. Przebojem wdarła się do światowej czołówki, zdobywając w mistrzostwach świata 2002 roku w srebrny medal na 100 m stylem motylkowym i brązowy na 200 m stylem motylkowym. Od tego czasu zdobywała medale na praktycznie każdym mundialu na długim basenie. Łącznie w swojej kolekcji ma 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale tej imprezy. Od 2004 roku wystartowała na każdych igrzyskach paraolimpijskich. Od Aten do Londynu wygrywała 100 m stylem motylkowym. Igrzyska w Paryżu będą jej szóstymi. 

Wielką nadzieją na medal w Paryżu jest Oliwia Jabłońska. Podczas trzech ostatnich igrzysk paralimpijskich zdobyła już trzy medale: srebrny medal na 100 m stylem motylkowym w Londynie w 2012 i brązowy medal w tej samej konkurencji w Rio de Janeiro, oraz brązowy na 400 m stylem dowolnym w Tokio. Od pewnego czasu więcej uwagi skupia na startach na 400 m stylem dowolnym. W tej konkurencji nie miała sobie równych podczas trzech ostatnich mistrzostwach świata. 

Do Paryża nominacje najprawdopodobniej otrzymają dwie trenujące w Zatoce Sportu PŁ pływaczki: Zuzanna Boruszewska, reprezentująca UKS SP 149 Łódź oraz Maryna Verbova z Ukrainy (SSN Start Łódź).

Zawody będą przebiegać w formule open. Oznacza to, że zawodnicy będą startować razem, natomiast wyniki zaliczane będą do odpowiednich kategorii w zależności od rodzaju niepełnoprawności oraz jej stopnia. 

Program:
sobota
11:00 – pierwszy blok zawodów
16:00 – drugi blok zawodów

niedziela
11:00 – trzeci blok zawodów

W związku z zawodami w dniach 22-23 czerwca basen 50m będzie wyłączony w następujących godzinach:
sobota - od 10:00 do 19:00
niedziela - od 10:00 do 14:30