Memoriał Kazimierza Mrówczyńskiego

Kazimierz Mrówczyński - pływanie

Puchar Polski Masters w pływaniu

Ponad 260 pływaków amatorów ścigać będzie się w Zatoce Sportu PŁ w memoriale legendarnego pływaka ze Zgierza – Kazimierza Mrówczyńskiego. Wśród nich m.in. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, olimpijka z Rio de Janeiro i mistrzyni Europy.

W zawodach, które są równocześnie imprezą zaliczaną do Pucharu Polski Masters w pływaniu, wezmą udział pływacy-amatorzy lub ci którzy zakończyli już profesjonalną karierę. Dlatego wśród uczestników są pływacy mający w swoim dorobku udział w igrzyskach olimpijskich i medale na dużych imprezach międzynarodowych. Oprócz Urbańczyk-Olejarczyk swój udział potwierdzili m.in. Marcin Kaczmarek i Mateusz Matczak. Ten pierwszy to olimpijczyk z Sydney (100m stylem motylkowym) i brązowy medalista mistrzostw Europy w 1997 roku w sztafecie 4x 100 stylem zmiennym. Matczak to wychowanek MKS Trójka Łódź. W 2007 roku wywalczył dwa złote medale mistrzostw Europy juniorów (400m zmiennym i 400m dowolnym), a w 2009 roku został mistrzem Uniwersjady w wyścigu na 400m stylem zmiennym. 

Do zawodów zgłosiło się ponad 260 pływaków z Polski, Ukrainy i Litwy. Ścigać się będą nie tylko na dystansach w swoich stylach pływackich, ale również w kategoriach wiekowych, obejmujących po pięć roczników. Przepisy FINA (Międzynarodowa Federacja Pływania) dopuszczają start od 20 roku życia, ale wyniki najniższej grupy wiekowej 20-24 lata nie są zaliczane do klasyfikacji FINA Masters. 

W czasie zawodów zostanie przeprowadzona akcja charytatywna na rzecz Fundacji Gajusz. Za każdy pobity rekord Polski firmy-sponsorzy wpłacą na konto Fundacji 50 zł. Niezależnie od rekordu wyników, podopieczni Fundacji przygotowali specjalne medale, zrobione własnoręcznie, dla wszystkich zwycięzców poszczególnych konkurencji. 

Program zawodów
sobota: 15:00-20:00
niedziela: 9:00-13:30

Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Kazimierz Mrówczyński – był najstarszym pływakiem w Polsce biorącym udział w zawodach sportowych. Pływał do śmierci w wieku 97 lat. Do końca bił rekordy. Dwa europejskie wciąż należą do niego: na 200 i 400 metrów stylem dowolnym w kategorii 90-94 lat. Przez całe życie zdobył 50 tytułów Mistrza Polski Masters. 

Kazimierz Mrówczyński przez całe swoje życie uprawiał sport, będąc członkiem zgierskich klubów i stowarzyszeń. Najwartościowsze osiągnięcia sportowe uzyskał w dwóch dyscyplinach: w hokeju na lodzie oraz w pływaniu. W hokeja grał w HKS Zgierz oraz Włókniarzu Zgierz, który brał udział w rozgrywkach w pierwszej ligi. W pływaniu był jednym z pionierów w powojennej historii tej dyscypliny. Reprezentował Zgierz w I Mistrzostwach Polski, które w 1948 r. odbyły się w Poznaniu. Obie dyscypliny zaczął uprawiać równolegle jeszcze przed drugą wojną światową.