Międzynarodowe zawody pływackie Polish Open

26-04-2022
polish open pływanie logotyp

W weekend majowy w Zatoce Sportu PŁ odbędzie się Polish Open. Międzynarodowe zawody pływackie uświetnią obchody 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego.

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim pływaniu w 2022 roku! W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej Zatoka Sportu pojawią się najlepsi biało-czerwoni, ale też reprezentanci innych krajów – Ukrainy, Słowacji i Litwy. 

– Imprezy międzynarodowej organizowanej przez PZP nie było w polskim pływaniu od dawna. To spore wyzwanie, jednak jesteśmy przekonani, że wszyscy uczestnicy Polish Open wyjadą z Zatoki Sportu z pozytywnymi wspomnieniami. Nasza zawody rozpoczynamy 30 kwietnia, czyli dokładnie w tym dniu, w którym Polski Związek Pływacki skończy sto lat – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

– Mamy przygotowaną pokaźną pulę nagród dla najlepszych. Już teraz wynosi ona ponad 10 tysięcy euro. Co ważne, chcemy docenić również juniorów, którzy w ostatnim czasie dają nam tak wiele powodów do radości. Dla nich przewidzieliśmy osobne gratyfikacje finansowe – dodaje. 

Kto wystartuje?
Wśród uczestników Polish Open pojawią się gwiazdy polskiego pływania, na czele z mistrzem świata i Europy na 200 m stylem grzbietowym, Radosławem Kawęckim. On kwalifikację na czempionat globu w Budapeszcie zapewnił sobie już w ubiegłym roku, wchodząc do olimpijskiego finału w swojej koronnej konkurencji. W Łodzi będzie mógł jednak powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i zgarnięcie sporej gratyfikacji finansowej. 

Na słupkach startowych staną również inni finaliści ubiegłorocznych igrzysk. Mający za sobą świetny 2021 rok Jakub Majerski sprawdzi się na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym. Z kolei 18-letni Krzysztof Chmielewski zaprezentuje się na 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem motylkowym.

W trakcie czterech dni rywalizacji możemy się spodziewać wielu konfrontacji doświadczenia z młodością. Chociażby na dystansie 50 m stylem motylkowym, gdzie niespełna 33-letni Konrad Czerniak powalczy z urodzonym w 2003 roku i bardzo szybkim w ostatnich tygodniach Pawłem Uryniukiem. Podobnie może być na 100 m stylem grzbietowym, gdzie o rok młodszy od Uryniuka Ksawery Masiuk stanie do walki z Kawęckim i Tomaszem Polewką. Ciekawie zapowiada się też starcie żabkarek, które w ostatnich latach dominowały na krajowym podwórku - Dominiki Sztandery i Weroniki Hallmann – z młodą Karoliną Piechowicz i coraz szybszą, wchodzącą do czołówki Barbarą Mazurkiewicz.

O co rywalizują pływacy?
Impreza znalazła się w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA). To oznacza, że w Łodzi będzie można wypełniać minima na mistrzostwa świata w Budapeszcie. To też zawody kwalifikacyjne na uniwersjadę i pierwsza okazja do zdobycia przepustek na sierpniowe mistrzostwa Europy. Z kolei młodzi Polacy powalczą o miejsca w reprezentacji na mistrzostwa Europy juniorów oraz Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF).

– Spora część zawodników z krajowej czołówki szykuje formę właśnie na Polish Open, więc liczę na wiele rezultatów na wysokim poziomie i ciekawą rywalizację o miejsca w kadrze na międzynarodowe imprezy. Już początek sezonu pokazał, że będzie ona będzie bardzo zacięta, a to przecież był dopiero przedsmak tego, co czeka nas w majowy długi weekend w Zatoce Sportu – zauważa jedyna mistrzyni olimpijska w historii polskiego pływania.

Kiedy oglądać?
Polish Open rozpocznie się 30 kwietnia od wyścigów na długich dystansach: 800 m stylem dowolnym mężczyzn i 1500 m stylem dowolnym kobiet. – Zawody mają atrakcyjny format, z eliminacjami i finałami. Liczę, że to przyciągnie kibiców na trybuny i przed ekrany telewizorów – dodaje Jędrzejczak.

Zawody rozpoczną się w sobotę o godz. 16. W kolejnych dniach poranne sesje eliminacyjne będą rozpoczynać się o godz. 9, a finały – w niedzielę o godz. 17, w poniedziałek o godz. 15.45 i we wtorek o godz. 17.15.