Otylia Swim Cup

31-03-2019
otylia swim cup 2019 Zatoka Sportu PŁ

Ponad 850 młodych zawodników z 70 klubów z Polski i Ukrainy wzięło udział w 2-dniowych zawodach pływackich Otylia Swim Cup, które odbyły się w Zatoce Sportu PŁ. 

To jedna z największych imprez pływackich dla dzieci w Polsce. – Kolejny raz udało nam się uzyskać dobrą frekwencję na pływalni i jestem z tego bardzo dumna – mówi Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, której fundacja zorganizowała zawody.

W klasyfikacji medalowej zwyciężył UKS 48 Warszawa, który wyprzedził ukraiński klub Na Start Użhorod i KONKRET Gniezno. Za najlepsze wyniki w stylu motylkowym Otylia Jędrzejczak wręczała specjalne puchary. Wśród chłopców zwyciężył Mateusz Janiszewski (UKS SP 149 Łódź), a wśród dziewcząt Gabriela Gorczyca (Solne Miasto Wieliczka).

Wyniki zawodników były bardzo zróżnicowane, bo choć w Otylia Swim Cup występują wyłącznie zawodnicy z klubów zrzeszonych w Polskim Związku Pływackim, to jednak część z nich trenuje więcej i osiąga lepsze rezultaty. – Trenuję jedenaście razy w tygodniu po dwie godziny, więc pływanie jest niezwykle ważne w moim życiu, tak naprawdę poświęcam mu wszystko. Planuję sobie ułożyć przyszłość, choćby studia, pod pływanie – mówi Nina, jedna z zawodniczek z Łodzi.

W Zatoce Sportu PŁ rywalizowali pływacy w wieku od 8 do 13 lat. Jednym z celów Otylia Swim Cup jest poszukiwanie talentów pływackich. – Szukamy perełek. Dzieciaki przyjeżdżają do nas co pół roku na zawody, możemy dzięki temu obserwować ich progres. Widzimy radość, czasem widzimy też płacz i łzy. Dzieci muszą uczyć się wygrywać, ale także muszą uczyć się przegrywać. Muszą wiedzieć, że sport uczy szacunku do drugiego człowieka i tej zasady fair play. To jest dla nas kluczowe – dodaje Jędrzejczak.

Atrakcją dla młodych pływaków były także wizyty gwiazd. Oprócz mistrzyni olimpijskiej z Aten do Łodzi przyjechały mistrzyni olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, wybitna polska pływaczka.

Otylia Swim Cup współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Łódź. W grudniu w Szczecinie odbędzie się także zimowa edycja Otylia Swim Cup.