Otylia uczyła pływać w Zatoce Sportu PŁ po raz piąty

04-07-2021
Otylia Swim Tour 2021 Zatoka Sportu PŁ

Blisko 250 dzieci wzięło udział w kolejnej edycji Otylia Swim Tour, która odbyła się 4. lipca w Łodzi. – Jesteśmy tu już piąty rok z rzędu, co oznacza, że Fundacja sprawdza w swoich działaniach, a zainteresowanie naszym projektem jest w dalszym ciągu bardzo duże – mówi Otylia Jędrzejczak.

To trzecia tegoroczna odsłona Otylia Swim Tour, bo wcześniej trenerzy współpracujący z Fundacją Otylii Jędrzejczak odwiedzili Rybnik i Katowice. 

– To jest projekt dla dzieci uczących się pływać i doskonalących swoje umiejętności. Pokazujemy im, że woda może być przyjaznym miejscem, ale także to, w jaki sposób, dzięki wartościom czerpanym ze sportu, możemy być lepsi w życiu. Bo przypominam, że hasłem przewodnim naszej fundacji jest „Zostań mistrzem życia” – dodaje najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.

Niedzielny Otylia Swim Tour odbył się na obiektach Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Dzieci, podzielone na grupy, ćwiczyły zarówno z trenerami pływania w basenie, jak i trenerami przygotowania motorycznego. W tym czasie ich rodzice brali udział w wykładach z dietetyczką i psycholog sportową. 

– Dzieci i młodzież bardzo ucierpiały w trakcie pandemii. Dzieci, tak jak wszyscy, potrzebują ruchu. Nasze ciała i nasze umysły potrzebują różnorodnej stymulacji. Nie tylko tego, żeby siedzieć, ale także tego, by się mądrze ruszać – mówi psycholog Beata Mieńkowska, w przeszłości współpracująca m.in. z Otylią Jędrzejczak w czasie jej sportowej kariery.

W trakcie spotkania rodzice zadawali wiele pytań. – Dziękuję wszystkim rodzicom, że chętnie pojawiają się na tych spotkaniach. Rodzice najczęściej pytają, szczególnie w ostatnich dwóch latach, czyli w okresie pandemii o to, w jaki sposób mogą pomóc dziecku, by ono było radosne, wesołe i by umiało cieszyć się z tego, co daje im sport, czy nauka, choć dzisiaj jest ona zupełnie inaczej realizowana. Pytają o to, jak sobie pomóc, by mogli być jeszcze lepszymi rodzicami, ponieważ pandemia dotknęła również rodziców, którzy bardzo często pracują zdalnie z domów. Często poziom zdenerwowania, czy agresji rośnie – dodaje Mieńkowska.

W sztabie trenerów pływania w Łodzi była m.in. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, olimpijka i wielokrotna medalistka imprez międzynarodowych i mistrzostw Polski.

– Cieszę się, że kolejny raz Otylia zaprosiła mnie do udziału w Otylia Swim Tour w Łodzi. Oczywiście, chętnie się zgodziłam, pomimo tego, że mam teraz ręce pełne roboty, bo moja rola rodzinna jeszcze się rozszerzyła. Ale dla innych dzieciaków też zawsze znajdę czas, bo kocham to i chyba nigdy mi to nie przejdzie. Gdy tylko będę miała okazję będę chciała być wokół pływania, bo to jest całe moje życie – mówi. 

Uczestnicy Otylia Swim Tour otrzymali pakiety startowe ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak i jej partnerów, m.in. AquaWave i HMS Fitness.

Otylia Swim Tour w Łodzi po raz pierwszy w historii odbył się w trakcie wakacji.

– Dostawaliśmy sygnały, iż dzisiaj wiele dzieci zostaje w domach. To jest początek wakacji, więc postanowiliśmy otworzyć im nasze drzwi. Dla nas jest bardzo ważne, by chcieli aktywnie spędzać czas oraz doskonalili swoje umiejętności i powiększali wiedzę – dodaje Otylia Jędrzejczak.

Zajęcia Otylia Swim Tour współfinansowane są przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a zajęcia w Zatoce Sportu współfinansowane były także przez miasto Łódź. 

Zdjęcia: Łukasz Szeląg