Otyliada – maratończycy pływali całą noc

otyliada Zatoka Sportu PŁ

Blisko 90 osób i 807 przepłyniętych kilometrów – to wynik pływaków w debiucie Zatoki Sportu PŁ podczas OTYLIADY, czyli Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego.

OTYLIADA to największa impreza pływacka w Polsce. Celem jest przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 12 godzin, między 18 a 6 rano. 

Spośród wszystkich pływalni, które wzięły udział w tegorocznej Otyliadzie, uczestnicy startujący w Zatoce Sportu PŁ łącznie przepłynęli najwięcej – 807 kilometrów!!! Wyczyn tym bardziej godny podkreślenia, gdyż nie byli najliczniejszą grupą. W zawodach na pływalni Politechniki Łódzkiej wystartowało łącznie 89 osób, natomiast w Pleszewie 140. 

Zwycięzcą łódzkiego maratonu został Maciej Łukasiewicz z Kutna. W 12 godzin przepłynął 30,1 km. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Piotr Lewiński (25,4 km), a na trzecim Mariusz Małoszczyk (25 km). Wśród kobiet najdłuższy dystans przepłynęła Anna Durka (20 km).

Pływać mógł każdy, tyle kilometrów na ile sił mu starczyło. Większość uczestników zakończyła rywalizację pokonując między 2 a 10 km. Najstarszym uczestnikiem był 70-letni Wojciech Durka, który przepłynął 5 km. Najmłodszymi pływakami tej edycji Otyliady zostali Aleksander Koza (7 lat – 300 m) oraz Oliwia Miazek (3 km). Najliczniejszą rodzinę stworzyli: Konstanty, Maurycy, Marcin Wójtowscy wraz z Małgorzatą Kaczmarek. 

W tegorocznej Otyliadzie w całej Polsce udział wzięło 1855 uczestników na 41 pływalniach. Przepłynęli rekordową liczbę 15 048 515 metrów. Zwycięzcami zostali Anna Kruk (pływalnia w Lędzinach) i Krzysztof Gajewski (Chojnów), którzy przepłynęli 39,1 km. Rekord Otyliady wynosi 54,4 km, od dwóch lat należy do Sebastiana Karasia. 

Pierwszą Otyliadę zorganizowano w Myszkowie i miała ona charakter lokalny. Od 2014 odbywa się pod hasłem „Cała Polska pływa z nami” i ma zasięg ogólnopolski. Dla jednych OTYLIADA jest okazją do zabawy w wodzie, dla innych sprawdzeniem swoich możliwości pływackich. Celem jest imprezy jest zachęcenie Polaków do aktywności fizycznej, a tym samym do zainwestowania we własne zdrowie.