Otyliada w Zatoce Sportu PŁ

20-03-2019
Otyliada 2019 Zatoka Sportu PŁ

112 osób i ponad 977 przepłyniętych kilometrów – to wynik pływaków w Zatoce Sportu PŁ podczas OTYLIADY, czyli Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego.

OTYLIADA to największa impreza pływacka w Polsce. Celem jest przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 12 godzin, między 18 a 6 rano. O miano najlepszego rywalizowało kilka tysięcy pływaków na kilkudziesięciu pływalniach w całej Polsce. Dla jednych była to okazja do zabawy w wodzie, dla innych sprawdzenie swoich możliwości pływackich.

Zwycięzcą łódzkiego maratonu został Wiktor Bogdański z Łodzi. W 12 godzin przepłynął 33,6 km. Na drugim miejscu zawody ukończył Mariusz Małoszczyk (30,2 km), a na trzecim Piotr Oszczyk (26,7 km). Wśród kobiet najdłuższy dystans przepłynęła łodzianka Elwira Olejniczak (21,2 km). Niewiele mniej wypływała Julia Rubaszewska (21 km). Trzecia w kategorii kobiet była Alicja Stoińska (20 km). Wielkiego wyczynu dokonał Jerzy Tomczak. Niepełnosprawny mieszkaniec Kutna bez trzech kończyn pływał całą noc i zakończył maraton wynikiem 10,1 km!

Zatoka Sportu PŁ po raz drugi wzięła udział w Otyliadzie. Rok temu, spośród wszystkich pływalni, które wzięły udział w edycji 2018, uczestnicy startujący w Łodzi łącznie przepłynęli najwięcej – 807 kilometrów! W tym roku rekord został pobity i wyniósł 977,8  km, a pływacy startujący na pływalni Politechniki Łódzkiej byli drugą najliczniejszą grupą spośród wszystkich ośrodków zgłoszonych do imprezy. 

Pływać mógł każdy, tyle kilometrów na ile sił mu starczyło. Większość uczestników zakończyła rywalizację pokonując między 2 a 10 km. Najstarszym uczestnikiem był 71-letni Wojciech Durka, który przepłynął 6 km. Najmłodszym pływakiem tej edycji Otyliady w Łodzi zostali Szymon Jaworski (9 lat – 1 km). Najliczniejszą rodzinę stworzyli: Konstanty, Maurycy, Marcin Wójtowscy wraz z Małgorzatą Kaczmarek. 

Zwycięzcami ogólnopolskimi zostali Katarzyna Jeka, która w Chojnowie przepłynęła 39450 metrów i Jakub Jasiński, pokonując w Chrzanowie 51750 metrów. Od 2016 roku rekord Otyliady wynosi 54,4 km i należy do Sebastiana Karasia.