Peda i Kałusowski najlepsi w finale pływackiego Pucharu Polski

28-05-2024
finał Arena Grand Prix Puchar Polski w pływaniu 2024 Zatoka Sportu PŁ

Paulina Peda (AZS AWF Katowice) oraz Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź) wygrali finałowe zawody cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu zorganizowane w Zatoce Sportu PŁ.

Walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Peda łącznie uzyskała 2443 punkty, zaledwie o osiem punktów wyprzedzając Adelę Piskorską (AZS UMCS Lublin). Pierwsze miejsce zapewniła jej wygrana w wyścig na 100 metrów stylem motylkowym oraz drugie miejsca na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.  

Kałusowski wygrał jeszcze mniejszą różnicą. Jego trzy triumfy, na 50, 100 i 200 metrów w jego ulubionym stylu klasycznym, dały mu łącznie 2431 punktów. Jego największy rywal tego weekendu – Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – zebrał tylko dwa punkty mniej. 

W dwudniowych zawodach w Zatoce Sportu PŁ wystartowały gwiazdy polskiego pływania. Oprócz Kałusowskiego i Piskorskiej, kibice mogli ekscytować się rywalizacją olimpijczyków. W finałowych zawodach wystartowali Dominika Sztandera,  Laura Bernat, Jakub Majerski, Krzysztof i Michał Chmielewscy i Ksawery Masiuk, którzy na przełomie lipca i sierpnia rywalizować będą na olimpijskiej pływalni w Paryżu. 

Były także wciąż aktywne sportowo legendy polskiego pływania. W swoich koronnych konkurencjach ścigali się były wicemistrz świata na 200 metrów stylem grzbietowym – Radosław Kawęcki – oraz pięciokrotny olimpijczyk, mistrz świata na 200 m stylem motylkowym – Paweł Korzeniowski.

W zawodach udział wzięło 326 zawodniczek i zawodników z 62 klubów.