Piskorska i Chmielewski najlepsi w łódzkim finale Grand Prix

05-06-2023
arena grand prix puchar polski 2023 zatoka sportu pł

Adela Piskorska i Krzysztof Chmielewski triumfowali w ostatnich zawodach z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2022/23, które odbyły się w Zatoce Sportu PŁ. Wyłoniono też najlepszych zawodników całego sezonu. W klasyfikacji punktowej mężczyzn 1. miejsce zajął Ksawery Masiuk, a wśród kobiet Piskorska zgromadziła dokładnie tyle samo punktów, co Paulina Peda. 

Pływali olimpijczycy na igrzyska w Paryżu

Na starcie w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej pojawiło blisko 400 pływaków. W tym gronie byli między innymi Adela Piskorska, Laura Bernat i Krzysztof Chmielewski, którzy w zakończonym niedawno cyklu Mare Nostrum uzyskali minima na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Krzysztof Chmielewski wygrał 800 m dowolnym i 400 zmiennym i był trzeci na 200 m dowolnym. Reprezentant Muszelki Warszawa zanotował także bardzo dobry wynik na 400m dowolnym. Był jedynym pływakiem w stawce, który złamał barierę czterech minut – 3:52.86.

Pasjonujący pojedynek o zwycięstwo na 200m stylem grzbietowym kobiet stoczyły ze sobą Adela Piskorska i Laura Bernat. Czas Piskorskiej to 2:11.10, a Laury zaledwie 0,6 sekundy gorszy. Piskorska wygrała także na 50m tym stylem. Do mety dopłynęła z wynikiem 28.06 s., finiszując o dwie dziesiąte sekundy przed Pauliną Pedą

Sukcesy łodzian

Na 200m stylem zmiennym mężczyzn najlepszy był Marcel Wągrowski (AZS UŁ PŁ). – Jestem bardzo zadowolony z tego rezultatu, bo jestem w mocnym treningu. Zawody w kraju tym samym się zakończyły, teraz czas na zawody międzynarodowe. Marzę, by na Uniwersjadzie wystąpić w finale i powalczyć o medal - opowiadał Wągrowski.

Minimum na Uniwersjadę wypełnił Mikołaj Malec. Zawodnik MKS Trójka Łódź w eliminacjach 200 m stylem grzbietowym uzyskał czas 1:59.65. - Wyścig był dobry taktycznie, jestem zadowolony. Czuję się lepiej przygotowany niż na mistrzostwa Polski seniorów. Praca z moimi trenerami w Trójce Łódź układa się wspaniale, oby tak dalej. Moim marzeniem jest kwalifikacja na przyszłoroczne igrzyska, a teraz na Uniwersjadzie będę się przecierał – powiedział Malec.

Dubletem zwycięstw ostatniego dnia może się pochwalić Aleksandra Knop. Zawodniczka reprezentująca UKS 190 Łódź najpierw wygrała na 200 m stylem motylkowym, wyprzedzając na finiszu Aleksandrę Węgrzynowską o 72 setne sekundy (2:15.54 – 2:16.26). Po chwili przerwy stoczyła zaciętą walkę o zwycięstwo na 800 m stylem dowolnym z Pauliną Piechotą. Na mecie okazała się szybsza od swojej klubowej koleżanki o nieco ponad sekundę. 

W klasyfikacji generalnej całego cyklu wśród mężczyzn zwyciężył Ksawery Masiuk z dorobkiem 2653 punktów. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa wyprzedził Krzysztofa Chmielewskiego (2620 pkt) i Jana Kałusowskiego (2492 pkt). Z kolei wśród kobiet doszło do niecodziennej sytuacji. Dokładnie tyle samo punktów uzbierały za swoje starty w trakcie sezonu uzbierały Paulina Peda i Adela Piskorska (2610 pkt). Na trzecim miejscu znalazła się Dominika Sztandera (2592 pkt). 

zdjęcia: Grzegorz Michałowski