Pływacy Uniwersytetu Warszawskiego najlepsi w AZS Swimming Cup w Zatoce Sportu PŁ

05-03-2024
azs swimming cup zatoka sportu pł

W trzeciej rundzie AZS Swimming Cup, rozegranej w Łodzi w Zatoce Sportu, najlepszą drużyną zostali pływacy Uniwersytetu Warszawskiego. 

Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego już w pierwszej konkurencji odnotowała dwie wygrane – na 50 m stylem dowolnym triumfowali Aleksandra Polańska, uczestniczka ostatnich mistrzostw świata w Dosze i Maciej Leszczyński. Dubletem zwycięstw UW zakończyła się także rywalizacja na 50 m stylem klasycznym, gdzie najlepsi okazali się Weronika Hallmann i Jan Wermiński, na 50 m stylem motylkowym oraz na 100 m stylem grzbietowym. Ponadto sztafeta UW była najszybsza w wyścigu 4×50 m stylem dowolnym kobiet. 

Najbardziej emocjonującym wyścigiem wieczoru była sztafeta mężczyzn 4×50 m stylem dowolnym. Od samego początku pływacy Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWF Katowice płynęli równo. Na ostatniej zmianie Mateusz Chowaniec (AWF) wskoczył do wody w tym samym momencie co Antoni Kałużyński. Obie długości basenu płynęli ramię w ramię i niemal jednocześnie dotknęli ściany. O osiem setnych sekundy szybszy był jednak Chowaniec. Mistrz Uniwersjady z Chengdu był także najszybszy na 100 m stylem dowolnym. 

Najbardziej wartościowy wynik całych zawodów (punktacja FINA) osiągnęła Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski). 100 m stylem klasycznym przepłynęła w czasie 1:06.36 m.

Pływacy rywalizowali w każdym z czterech stylów na dystansach 50 i 100 metrów. We wszystkich konkurencjach wystartowała po jednym przedstawicielu każdej z drużyn. Punkty za poszczególne miejsca wyłoniły najlepszy zespół zawodów:

  1. Uniwersytet Warszawski 164 pkt.
  2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 105 pkt.
  3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 102 pkt.
  4. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 99 pkt.
  5. Politechnika Gdańska 81 pkt.
  6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi 76 pkt.
  7. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 61 pkt.

Fot. Marcin Michał Serdeczny