Rekord świata Freedivingu na pływalni Zatoki Sportu PŁ

06-05-2024
Mateusz Malina freediving rekord świata Zatoka Sportu PŁ

Mateusz Malina pobił rekord świata w pływaniu bez płetw pod wodą na wstrzymanym oddechu. Na pływalni Zatoki Sportu PŁ przepłynął 238,05 m.

Malina to jeden z najlepszych na świecie freediverów, czyli pływaków, którzy uprawiają freediving – nurkowanie na wstrzymanym oddechu, bez akwalungu. W długi weekend majowy czołowi zawodnicy Europy oraz Polski przyjechali do Łodzi, by w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej wziąć udział w Pucharze Świata oraz Basenowych Mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie. 

Blisko 40 zawodniczek i zawodników rywalizowało w dwóch konkurencjach: statyce i dynamice. 

Statyka to statyczne wstrzymywanie oddechu. Konkurencja polega na położeniu się na wodzie w bezruchu, z zanurzonymi drogami oddechowymi i wstrzymaniu oddechu na jak najdłuższy czas. Dynamika polega na pokonaniu jak największego dystansu na wstrzymanym oddechu. Jest ona rozgrywana w trzech stylach: w monopłetwie, w płetwach podwójnych, bez płetw.

W tej ostatniej konkurencji najlepszy wynik na wiecie ustanowił Mateusz Malina. Jest on trzykrotnym mistrzem świata oraz wielokrotnym rekordzistą świata. Obecnie należy do niego również rekord w pływaniu w płetwach podwójnych.

Do światowej czołówki należą też Polki. Magdalena Solich-Talanda jest rekordzistką w monopłetwie oraz w płetwach podwójnych, zaś Julia Kozerska w konkurencji bez płetw. One również wystawało w zawodach zorganizowanych w Zatoce Sportu PŁ. Kozerska wygrała rywalizację w pływaniu bez płetw, a Solich-Talanda płetwy podwójne.

Klasyfikację łączną (suma punktów ze wszystkich konkurencji) wśród kobiet wygrała Solich-Talanda, a wśród mężczyzn najlepszy był Karol Karcz.

Zawody były także ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji do mistrzostw świata, które na początku lipca odbędą się w Belgradzie. Ponadto łódzkie zawody wchodzą w cykl eliminacji do World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. Freediving po raz pierwszy będzie w programie tej imprezy. Odbędzie się ona w przyszłym roku w wakacje w chińskim Czengdu.