Rekord świata w Zatoce Sportu PŁ

21-06-2018
juliusz trochimczuk pzsn start zatoka sportu

W Zatoce Sportu PŁ został ustanowiony pierwszy w jej historii rekord świata w pływaniu. Pobił go Juliusz Trochimczuk podczas Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. 

Juliusz Trochimczuk ze Startu Białystok uzyskał najlepszy w historii wynik na świecie na dystansie 150 m stylem zmiennym w klasie SM1 - 5:48,13 min. Pomiary geodezyjne wykonane bezpośrednio po zawodach potwierdziły, że pływalnia spełnia wszystkie wymogi, więc wszystko jest na dobrej drodze, żeby rekord został uznany przez World Para Swimming. 

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło 154 zawodników z 27 jednostek organizacyjnych z terenu całego kraju. Po raz pierwszy także z Łodzi, dzięki nowopowstałej sekcji pływackiej SSN Start. Zawodnicy rywalizowali w 24 konkurencjach indywidualnych i 7 sztafetach. Wyłoniono po 3 najlepszych zawodników w poszczególnych klasach startowych. Nagrody wywalczyli:
kobiet:
1. Paulina Woźniak – Start Szczecin
2. Oliwia Jabłońska – Start Wrocław
3. Maria Palka – Start Katowice (oddział Oświęcim)
mężczyźni:
1. Jacek Czech – niezrzeszony
2. Patryk Biskup – Start Kalisz
3. Michał Golus – Wodnik Radom

Przyznano również wyróżnienie dla najlepszego zawodnika lub zawodniczki z Łodzi. Tytuł ten otrzymała Zuzanna Boruszewska.

Mistrzostwa zorganizował Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Impreza była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Łódzkiego. Odbyła się pod patronatami:
- Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia,
- Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej,
- Politechniki Łódzkiej,
- Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.