Śniadanie mistrzyń z Otylią w Zatoce Sportu PŁ

03-10-2022
śniadanie mistrzyń otylia jędrzejczak zatoka sportu pł

Ponad dwieście osób wzięło udział w pierwszej tegorocznej odsłonie akcji „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń”. W Zatoce Sportu PŁ z młodzieżą spotkały się wielkie polskie sportsmenki – Otylia Jędrzejczak, Anna Puławska i Joanna Fiodorow.

Śniadanie Mistrzyń to zajęcia edukacyjno-sportowe, w trakcie których bardzo duży nacisk stawiany jest na motywację oraz budowanie wzajemnych relacji. Tematem przewodnim spotkania w Łodzi był wpływ nowych technologii na ludzkie życie.

– „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń” to taki projekt, w którym poruszamy różne tematy, ważne tematy dla społeczeństwa, ważne tematy dla grupy wiekowej, która się z nami spotyka i dzisiaj są to nowoczesne technologie, w tym uzależnienia od nich. Nowoczesne technologie wchodzą w nasze życie cały czas, choćby poprzez liczenie kroków. Często przez to nie myślimy o naszym pięknie wewnętrznym – mówi Otylia Jędrzejczak, jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.

W programie spotkania w Łodzi były m.in. dwa panele z zaproszonymi mistrzyniami oraz wykład specjalisty na temat nowych technologii w codziennym życiu. 

– Nasz trener szuka nowych bodźców, nowych technologii, a my to przyjmujemy i staramy mu się zaufać w tych kwestiach, by stawać się jeszcze lepszymi zawodniczkami i osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Tak, wykorzystujemy nowe technologie w naszym treningu – mówi Anna Puławska, dwukrotna medalistka olimpijska w kajakarskim sprincie.

– A ja powiem szczerze, że nie korzystam z nowych technologii, jeżeli chodzi o rzut młotem, natomiast wiem, że w wielu konkurencjach trenerzy zaczynają wprowadzać różnego rodzaju nowinki. Ja bazuję na technice i tu chcę u Wojtka coś poprawić. Gdy nie będę miała pomysłu, jak mu pomóc to wtedy zacznę się bawić w technologie – dodaje Joanna Fiodorow, była znakomita młociarka, a dziś trenerka mistrza olimpijskiego w rzucie młotem Wojciecha Nowickiego.

Zdaniem gości, problem uzależnienia od nowych technologii, zwłaszcza wśród młodzieży, jest dużym problemem.
– Myślę, że uzależnienie od technologii jest problemem naszych czasów. Widzę, jak dziś funkcjonują dzieciaki, a jak funkcjonowały wtedy, gdy ja byłam mała. To stało się problemem i cieszę się, że są organizowane takie spotkania, ponieważ myślę, że tłumaczenie tego problemu jest jak najbardziej potrzebna i wpłynie pozytywnie na dzisiejszą młodzież – mówi Puławska.

– Na pewno to jest coraz większy problem. Ludzie przestają ze sobą rozmawiać w cztery oczy. To na pewno jest bardzo duży problem, bo rzeczywiście zauważyłam, że młodzież siedzi w telefonach komórkowych. Jak ja byłam młodsza to całe lato spędzałam na podwórku, natomiast teraz raczej wszyscy siedzą przed komputerami i przed telefonami, więc to jest smutna rzeczywistość – dodaje Fiodorow. W trakcie spotkania uczestnicy mieli też okazję poćwiczyć z renomowaną krakowską trenerką personalną Klaudią Koźbiał.

Realizowany przez Fundację Otylii Jędrzejczak projekt „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a jego łódzka odsłona dofinansowana była m.in. przez miasto Łódź. Partnerem projektu jest Polskie Stowarzyszenie Sportu Kobiet. W tym roku odbędą się jeszcze trzy odsłony tego programu.