Święto robotów podczas Sumo Challenge 2023

24-11-2023
Sumo Challenge 2023 Zatoka Sportu PŁ

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 przyciągnęły do Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej wielu fanów robotów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Na zawodach w różnych dyscyplinach i kategoriach wystartowało ponad 280 robotów, które rywalizowały w kilkunastu konkurencjach. Najsłynniejsza z nich to oczywiście sumo. Celem jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Walka toczy się na ringu o wymiarach od 10 cm do 170 cm, w zależności od wielkości maszyn. Oprócz tego roboty były „ratownikami” (zlokalizowanie w prostym labiryncie małego misia-maskotki i przetransportowaniu go w bezpieczne miejsce) lub wyścigowymi bolidami. W klasie Zemat Line Follower wygrywał ten, który najszybciej pokonał wyznaczoną trasę, zaś w Roborace mierzyły się w prawdziwym wyścigu, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a na raz ścigało się kilka robotów.

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 to wydarzenie, które ma na celu zaintrygować i fascynować zarówno entuzjastów robotyki, jak i osoby, które na co dzień nie mają styczności z tą dziedziną nauki. Od 2008 roku odbywają się na Politechnice Łódzkiej. W tym roku pojawili się między innymi konstruktorzy z Turcji i Litwy.