Trzy rekordy podczas Polish Open w Zatoce Sportu PŁ

04-05-2022
Polish Open pływanie Zatoka Sportu PŁ

Rekordy Polski na w stylu grzbietowym były ozdobą zawodów pływackich Polish Open, które odbywały się od 30 kwietnia do 3 maja w Zatoce Sportu PŁ. 

Polish Open to pierwsza edycja międzynarodowych zawodów w Łodzi. Impreza rozpoczęła się dokładnie w setną rocznicę powołania do życia Polskiego Związku Pływackiego.

Padły rekordy Polski na trzech dystansach. Wszystkie w stylu grzbietowym. Ksawery Masiuk rekord bił trzy razy. Najpierw w eliminacjach 50 m popłynął w czasie 24.68 s. (poprzedni należał do Tomasza Polewki – 24.71, ustanowiony w 2017 roku). Ostatniego dnia zawodów zadziwiał łódzką publiczność wynikami na 100m, bijąc rekordy zarówno w porannych eliminacjach jak i popołudniowym finale. Za drugim razem zawodnik UKS G-8 Bielany Warszawa dopłynął do mety, uzyskując czas 53.40 s. Paulina Peda zrobiła to tuż przed nim. Pływaczka z Katowic ukończyła wyścig z wynikiem 59.75 s. i jako pierwsza Polka, zeszła poniżej minuty na sto metrów grzbietowym. 

Ksawery Masiuk podkreślał, że nie tylko on zasłużył na gratulacje z powodu wyśmienitych rezultatów osiąganych na łódzkiej pływalni. – Mam wspaniałego trenera, a do tego wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół z klubu. Nie planuję zwalniać, raczej tylko przyspieszać. Mam nadzieję, że nie będzie żadnych przeszkód – komentował.

Polish Open znalazł się w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA). To oznacza, że w Łodzi można było wypełniać minima na imprezy mistrzowskie. Zawodnicy wykorzystali te okazję i wywalczyli sporo kwalifikacji. Dziś wiemy, że na mistrzostwach świata w Budapeszcie, że będziemy mieli dwunastu reprezentantów. Mamy też wiele kwalifikacji na mistrzostwa Europy seniorów i mistrzostwa Europy juniorów, a także uniwesjadę.

- Widać, że w Łodzi zawodnikom pływało się szybko – powiedziała Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego. - Jestem dumna z tego, że te zawody wypadły naprawdę bardzo dobrze. Dziękuję wszystkim, którzy przysłużyli się organizacji tych bardzo dobrych zawodów.

Najlepsi pływacy, oprócz medali, otrzymali także nagrody pieniężne. Pula nagród wyniosła ponad 10 tysięcy euro. Co ciekawe, wśród sponsorów pojawił się anonimowy darczyńca, który nagrodził najlepszych żabkarzy startujących na dystansach olimpijskich. 

W trakcie drugiego dnia Polish Open 2022 uhonorowano znakomitą pływaczkę, urodzoną w Łodzi Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk – mistrzynię Europy, medalistkę mistrzostw świata.  

– Ogólnie całą swoją karierę uważam za cudownie spędzony czas, choć oczywiście zdarzały się gorsze momenty – mówi Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. – Nie żałuję żadnych swoich decyzji, które podjęłam, nic piękniejszego nie mogło mnie spotkać w zawodowym życiu niż to, co dostałam w pływaniu. Nie chodzi tylko o medale, ale także olbrzymie pozytywne emocje, ukształtowanie charakteru i wspaniałych ludzi, których poznałam w trakcie kariery. Pływanie zawsze będzie bliskie mojemu sercu. Cieszę się, że moje symboliczne pożegnanie ma miejsce w Łodzi, w tym pięknym obiekcie, w którym miałam jeszcze okazję wystartować. Mam nadzieję, że minimum raz w roku będą tutaj gościły duże zawody, bo to miejsce na to zasługuje. 

Zdjęcia: Rafał Oleksiewicz (PZP)