Urbańczyk najlepsza w Grand Prix

06-11-2017
Grand Prix pływanie Zatoka Sportu

Blisko 600 pływaków z 97 klubów wzięło udział w pierwszym Arena Grand Prix Pucharze Polski w pływaniu na basenie 25-metrowym w Zatoce Sportu.

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej zostali Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS Łódź) oraz Kacper Majchrzak (Warta Poznań). Łodzianka udowodniła, że jest jedną z najlepszych zawodniczek w Polsce i potwierdziła dotychczasową dominację w cyklu. Wygrała klasyfikację końcową w ubiegłym sezonie, a w tym zwyciężyła w pierwszych zawodach w Oświęcimiu i teraz w swoim rodzinnym mieście w Zatoce Sportu – nowej pływalni Politechniki Łódzkiej.

Urbańczyk była bezkonkurencyjna na 50 i 100 m stylem motylkowym, 50 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem grzbietowym. Na 100 m motylkiem pobiła swój rekord życiowy, kończąc wyścig z wynikiem 58,31 s. Wszystkie jej wyniki w konkurencjach na 50 m okazały się najbardziej wartościowymi w rywalizacji kobiet. Znakomicie spisała się także Milena Karpisz z KU AZS PŁ. Rekordzistka Polski na 800 m stylem dowolnym wygrała zarówno na 800 jak i 400 m stylem dowolnym i została uznana najlepszą kraulistką imprezy.

Hitem był wyścig mężczyzn na 50 m stylem dowolnym mężczyzn. Do rywalizacji stanęli najlepsi polscy sprinterzy: Paweł Juraszek (piąty na ostatnich mistrzostw świata na basenie 50-metrowym), Konrad Czerniak (olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro, medalista mistrzostw świata na długim basenie), Kacper Majchrzak (rekordzista Polski na 100 i 200 m stylem dowolnym) oraz Filip Wypych (olimpijczyk w tej konkurencji z Rio de Janeiro). W tym pasjonującym pojedynku najszybszy okazał się Juraszek, który przepłynął ten dystans w czasie 21.57 s., dwanaście setnych sekundy przed Czerniakiem. Granicę dwudziestu dwóch sekund złamał jeszcze trzeci na mecie Majchrzak (21.98).

Najlepszym pływakiem Grand Prix w Łodzi został jednak Majchrzak, który zanotował dwa najbardziej wartościowe wyniki tej imprezy wśród mężczyzn. Najlepszym specjalistą stylu zmiennego został reprezentant Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej – Marcel Wągrowski.

Cykl Grand Prix na krótkim basenie stanowi przygotowanie startowe do Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbędą się w dniach 13-17 grudnia w Kopenhadze. Pierwsze zawody odbyły się w połowie października w Oświęcimiu. W kompleksie sportowym Politechniki Łódzkiej były drugimi w kolejności. Kolejne odbędą się 25-26 listopada w Poznaniu.

Jeśli nie było Cię z nami podczas Arena Grand Prix Puchar Polski w Łodzi, to poniżej przedstawiamy galerię zdjęć. Mamy nadzieję, że po ich obejrzeniu nie zabraknie Cię na kolejnych naszych imprezach. Już w następny weekend (11-12 listopada) odbędzie się Ogólnopolski Miting Pływacki Osób Niepełnosprawnych, a w grudniu pływackie mistrzostwa Polski na basenie 25-metrowym. Do zobaczenia!