W Zatoce ostatni sprawdzian przed MŚ

13-11-2017
Miting Pływacki Osób Niepełnoprawnych Zatoka Sportu PŁ

W Święto Niepodległości Zatoka Sportu PŁ była areną nowej imprezy w krajowym kalendarzu sportowym - Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego Osób Niepełnoprawnych.

Na zawody przyjechało ponad 150 pływaków, w tym medaliści igrzysk paraolimpijskich. 

- Impreza była ostatnim sprawdzianem dla kadry narodowej przed mistrzostwami świata w Meksyku, które odbędą się w dniach 26 listopada – 8 grudnia. Pierwotnie były zaplanowane na przełomie września i października, ale trzęsienie ziemi spowodowało przesunięcie terminu. Zmiana wymusiła korektę przygotowań, a nowa impreza w kalendarzu idealnie wpisała się w nowy harmonogram kadry – wyjaśnił Marcel Jarosławski z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. 

Gwiazdą zawodów była Joanna Mendak, trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich na 100 metrów stylem motylkowym. Zawodniczka Startu Białystok wygrała wszystkie konkurencje w których brała udział: 50m stylem dowolnym i motylkowym oraz 100 m stylem dowolnym. Oprócz niej łodzianie mogli także zobaczyć w akcji również Paulinę Woźniak, srebrną medalistkę paraolimpiady w Rio de Janeiro, czy Michała Golusa, dwukrotnego mistrza świata na 100 m stylem motylkowym i dowolnym. 

Podczas dwudniowej rywalizacji pływacy z całej Polski wystartowali w 30 konkurencjach we wszystkich stylach. W kompleksie sportowym Politechniki Łódzkiej PZSN Start uczcił tym samym podsumowanie projektu, dzięki któremu w naszym kraju powstały 34 nowe sekcje pływackie dla niepełnosprawnych. Dzięki Mitingowi jest szansa, że taka sekcja powstanie także w Łodzi. 

Organizatorzy zapowiedzieli, że za rok wrócą do Zatoki Sportu na kolejny Miting Pływacki Osób Niepełnoprawnych. Jest on wstępnie zaplanowany na 24-25 listopada.