Wydarzenia w Zatoce Sportu – listopad 2017

30-10-2017
wydarzenia Zatoka Sportu

Listopad w Zatoce Sportu będzie wypełniony sportowymi emocjami. Rywalizować będą zarówno tradycyjni sportowcy, jak również roboty. Przeczytaj, jakie wydarzenia czekają na Ciebie w nadchodzącym miesiącu. 

Arena Grand Prix Puchar Polski w pływaniu 

4-5 listopada

Zatoka Sportu po raz pierwszy będzie gościć zawody tej klasy. Oprócz mistrzostw Polski, są to najliczniejsze i najbardziej prestiżowe zawody pływackie w Polsce na basenie 25-metrowym.

Cykl Grand Prix na krótkim basenie stanowi przygotowanie startowe do Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbędą się w dniach 13-17 grudnia w Kopenhadze. Pierwsze zawody odbyły się w połowie października w Oświęcimiu. W kompleksie sportowym Politechniki Łódzkiej będą drugimi w kolejności. Swój przyjazd zapowiedzieli najlepsi polscy pływacy, medaliści mistrzostw świata oraz uczestnicy igrzysk olimpijskich. W Zatoce Sportu zobaczysz więc między innymi:
Konrada Czerniaka – mistrza Europy na 100 m stylem motylkowym zarówno na basenie 25- jak i 50-metrowym; medalistę mistrzostw świata na długim basenie;
Kacpra Majchrzaka – rekordzistę Polski na 100 i 200 m stylem dowolnym, dwukrotnego srebrnego medalistę tegorocznej Uniwersjady na tych dystansach;
Marcina Stolarskiego – rekordzistę Polski w stylu klasycznym.

Nie zabraknie również łódzkich mistrzów. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk po wygraniu całego cyklu w zeszłym sezonie, w tym także nie odpuszcza. W Oświęcimiu ponownie wygrała klasyfikację generalną i należy się spodziewać, że w rodzinnym mieście powtórzy osiągnięcie. W konkurencjach w stylu dowolnym wśród kobiet triumfowała natomiast Milena Karpisz. W sprincie w stylu dowolnym kibicować będzie można Filipowi Wypychowi, olimpijczykowi z Rio de Janeiro. 

Zawody odbędą się w trzech blokach:
4 listopada
9-13 – pierwszy blok startowy
16:45 – uroczyste otwarcie zawodów
17-20 – drugi blok startowy

5 listopada
9-13 – trzeci blok startowy
13:00 – podsumowanie zawodów, wręczenie nagród

I Ogólnopolski Miting Osób Niepełnoprawnych

11-12 listopada
Basen 50-metrowy Zatoki Sportu będzie miejscem nowej imprezy w krajowym kalendarzu sportowym. Na pierwszy Ogólnopolski Miting Pływacki przyjadą najlepsi niepełnosprawni polscy pływacy. 

- Impreza będzie ostatnim sprawdzianem dla kadry narodowej przed mistrzostwami świata w Meksyku, które odbędą się w dniach 26 listopada – 8 grudnia. – Pierwotnie były zaplanowane na przełomie września i października, ale trzęsienie ziemi spowodowało przesunięcie terminu. Zmiana zmusiła korektę przygotowań, a nowa impreza w kalendarzu idealnie wpisała się w nowy harmonogram kadry – wyjaśnia Marcel Jarosławski z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. 

W Zatoce Sportu spodziewani są więc medaliści trzech ostatnich igrzysk paraolimpijskich. Wśród nich Wojciech Makowski oraz Oliwia Jabłońska, którzy przed rokiem stanęli na podium w Rio de Janeiro. Oprócz nich o sile reprezentacji stanowić będą Joanna Mendak i Paulina Woźniak. 

Podczas dwudniowej rywalizacji zobaczymy także kilkuset innych pływaków z klubów z całej Polski. Wystartują oni w 30 konkurencjach we wszystkich stylach. W kompleksie sportowym Politechniki Łódzkiej PZSN Start zamierza uczcić podsumowanie projektu, dzięki któremu w naszym kraju powstały 34 nowe sekcje pływackie dla niepełnosprawnych. 

Zawody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11 i potrwają do 18. Następnego dnia pływacy ścigać będą się od godziny 12. Zakończenie imprezy planowane jest o godzinie 16.

Sumo Challenge – Międzynarodowe Zawody Robotów

18 listopada
Zmagania robotów w kilkunastu konkurencjach, w których:
•    walczą (kategorie Sumo), 
•    ścigają się (kategorie Line Follower), 
•    biegają (Humanoid Sprint), 
•    szukają wyjścia z labiryntu (Micromouse) 
•    zaskakują dowolnym innym zastosowaniem (Freestyle). 

Na imprezie znajdzie się również coś dla najmłodszych - firma AleRobot przeprowadzi warsztaty z robotyki dla dzieci (z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms). 

Same zawody składają się z dwóch głównych części - eliminacyjnej oraz gali finałowej, która jak zawsze będzie dynamiczna i pełna niespodzianek.

Grand Prix w skokach do wody

25-26 listopada

Do Łodzi przyjadą m.in. członkowie kadry narodowej juniorów. W zawodach zaprezentują oni skoki z najwyższej – 10-metrowej – platformy na wieży. Zawodnicy wykonają skoki sportowe w pozycjach: skoki w przód, w tył, skoki Auerbacha, skoki Delfina, skoki śrubowe, a w konkurencjach z wieży skoki ze stania na rękach.

Skoczkowie wystartują w czterech kategoriach wiekowych:
młodzik E1 (6-7 lat), 
młodzik E2 (8-9 lat), 
junior młodszy D (10-11 lat) 
junior młodszy C (12-13 lat). 
junior B (14-15 lat) Kadra Narodowa Juniorów

Uczestnicy zawodów w kategorii wiekowej młodzik rywalizują w dwóch konkurencjach, trampolina 1 metr oraz trampolina 3 metry. Pozostałe kategorie wiekowe rywalizują dodatkowo w konkurencji skoków z wieży (grupa D maksymalnie 5 metrów, grupa C maksymalnie 7,5 metra, grupa B wieża 10 metrów). 

Grand Prix Polski w skokach do wody to cykliczna impreza sportowa. W roku 2017 odbyły się już dwie edycje zawodów – pierwsza w Częstochowie, druga w Tychach. Trzecia edycja w Łodzi będzie jednocześnie podsumowaniem całorocznej rywalizacji.

Honorowym patronatem imprezę objął Rektor Politechniki Łódzkiej – Sławomir Wiak. 

Harmonogram zawodów
Sobota 25.11
Start konkurencji 9.20 
1. C dziewcząt + B dziewcząt wieża 
2. C chłopców + B chłopców trampolina III metry 
3. D dziewcząt wieża 
4. D chłopców trampolina I metr 
5. E1 chłopców trampolina III metry 
6. E1 dziewcząt trampolina I metr 
7. E2 chłopców trampolina III metry 
8. E2 dziewcząt trampolina I metr 
Przerwa obiadowa do godziny 14.00 

Godzina 14.30 Ceremonia otwarcia zawodów 
9. C dziewcząt + B dziewcząt trampolina I metr 
10. C chłopców + B chłopców - wieża 
11. D dziewcząt trampolina I metr 
12. D chłopców wieża 
13. E1 chłopców trampolina I metr 
14. E1 dziewcząt trampolina III metry 
15. E2 chłopców trampolina I metr 
16. E2 dziewcząt trampolin III metry 

Niedziela 26.11 
Start konkurencji 10.00 
17. C dziewcząt + B dziewcząt trampolina III metry 
18. C chłopców + B chłopców trampolina I metr 
19. D dziewcząt trampolina III metry 
20. D chłopców trampolina III metry 
Koniec zawodów 13.00
 

Piłka wodna: Politechnika Łódzka ŁSTW Ocmer – Legia Warszawa 

25-26 listopada

17-krotni mistrzowie Polski – Politechnika Łódzka ŁSTW Ocmer – od tego sezonu swoje mecze domowe będą rozgrywać w Zatoce Sportu PŁ. Pierwszy dwumecz w roli gospodarza rozegrają w najbliższy weekend 25-26 listopada ze słynną Legią Warszawa. 

Będą to spotkania na szczycie tabeli ekstraklasy piłki wodnej. Po trzech kolejkach sezonu łodzianie są liderami z kompletem zwycięstw. Legia zajmuje drugie miejsce ze stratą czterech punktów do ŁSTW. Jej najlepszym zawodnikiem jest pozyskany przed sezonem z niemieckiej ligi Bartłomiej Szymański. Z 33 golami jest w tym momencie liderem klasyfikacji strzelców. 

Gracze Politechniki Łódzkiej mają natomiast w swoim składzie Piotra Michalskiego, który na swoim koncie zgromadził już 28 goli. Zapowiada się więc ciekawy pojedynek dwóch najlepszych snajperów ligi.

- Poziom ligi bardzo się wyrównał. Nie ma już słabych drużyn, co gwarantuje dużą widowiskowość meczów – zapowiada Edward Kujawa, prezes Politechnika Łódzka ŁSTW Ocmer i dodaje: - Po otwarciu Zatoki Sportu każde zawody w niej organizowane to sportowe święto. Wygrywając mecze, chcielibyśmy dołączyć się do budowania wspaniałej atmosfery w tym obiekcie.

Pierwszy mecz rozpocznie się w sobotę, 25 listopada, o godzinie 19:00. Drugi, dzień później o 13:00. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy do dopingowania łódzkiej drużyny w tych hitowych pojedynkach.