Zwycięstwa łodzian w Arena Grand Prix Pucharu Polski

25-10-2022
arena grand prix puchar polski 2022 zatoka sportu pł

Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) i Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź) wygrali klasyfikację generalną zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski w Zatoce Sportu PŁ.

Były to pierwsze w tym sezonie zawody z tego cyklu. Oboje okazali się najlepsi przed własną publicznością także w walce o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej.

Kałusowski w trakcie dwóch dni rywalizacji wygrał aż pięć konkurencji. Był najlepszy na wszystkich dystansach stylem klasycznym, a także na 100 i 200 m stylem zmiennym. Najbardziej imponujący okazał się jego występ na 100 m stylem klasycznym. Cztery długości basenu pokonał w 58.23.

W klasyfikacji generalnej łodzianin wyprzedził Kamila Sieradzkiego. Zawodnik AZS AWF Katowice cieszył się w weekend ze zwycięstw na 100 i 200 m stylem dowolnym. W obu tych konkurencjach zanotował wartościowe rezultaty: 48.09 i 1:46.47.

Z kolei Piechota w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej triumfowała na 400 i 800 m stylem dowolnym (4:10.20; 8:29.82), a punkty do klasyfikacji generalnej dorzuciła jeszcze za start na 400 m stylem zmiennym (3. miejsce za Zuzanną Famulok i Justyną Poznańską).

Podopieczna Marcina Młynarczyka zakończyła zawody z dorobkiem 2376 punktów, rzutem na taśmę wyprzedzając Agatę Naskręt. Reprezentantka Astorii Bydgoszcz też pokazała się z dobrej strony, wygrywając wyścigi na 50 i 100 m stylem grzbietowym (27.46; 58.75).

Wynik Piechoty na 800 m stylem dowolnym i osiągnięcie Kałusowskiego na 100 m stylem klasycznym były najbardziej wartościowymi rezultatami zmagań w „Zatoce Sportu” i pozwoliły obojgu sięgnąć również po puchar ufundowany przez rektora Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztofa Jóźwika.

W trakcie zawodów został ustanowiony rekord Polski 16-latków na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Autorem historycznego osiągnięcia został Bartosz Kapała z Kormorana Olsztyn, który uzyskał czas 15:08.82. Tym samym o ponad dwie sekundy poprawił osiągnięcie Tomasza Jackowskiego z 2018 roku.