Boulderowe Derby Łodzi

Boulderowe Derby Łodzi Zatoka Sportu PŁ

Działające w Zatoce Sportu PŁ – Centrum Wspinaczkowe Fiord – zorganizowało finałowe zawody wchodzące w skład Boulderowych Derbów Łodzi.

Jest to cykl zawodów boulderowych zrzeszających łódzkie środowiska wspinaczkowe. Była to trzecia i ostatnia runda cyklu w tym sezonie. Zawody odbyły się na nowo oddanej ścianę boulderowej.

Każdy z zawodników miał do pokonania 20 problemów bulderowych, czyli musiał zaliczyć 20 dróg na ścianie. – Zawodnicy zostali podzieleni na siedem grup startowych. Każda z grup miała 120 minut na próby na problemach boulderowych. Liczba prób była nieograniczona. Jeżeli podczas wspinania upłynął wyznaczony czas, zawodnicy mogli dokończyć swoją trwającą próbę. Problem uznaje się za ukończony jeżeli zawodnik dojdzie do miejsca oznaczonego jako TOP i obie ręce zawodnika przez 3 sekundy będą ww. miejscu – tłumaczy Bogna Jakubowicz, menedżer Fiordu. 

Edycję wygrał Akademicki Klub Górski w Łodzi. W wieczornym finale lepszy okazał się jednak Łódzki Klub Wysokogórski, który wygrał także cały cykl. 

Wspinanie na ścianie boulderowej odbywa się bez zabezpieczeń. To nowa, coraz popularniejsza, dyscyplina wspinaczkowa, polegająca na pokonywaniu krótkich „problemów” wspinaczkowych na niskich, maksymalnie 4-metrowych, ściankach i trawersach bez asekuracji nad materacami, amortyzującymi upadki. 

Bouldering, obok wspinaczki na czas oraz prowadzenia z asekuracją, wchodzi w skład wspinaczkowego trójboju, który podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku stanie się konkurencją olimpijską.