Muzeum Sportu działa w Zatoce Sportu PŁ

Muzeum Sportu Zatoka Sportu PŁ

18 października w Zatoce Sportu PŁ otwarto nową ekspozycję Muzeum Sportu i Turystyki, zatytułowaną „Muzeum sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”.

Muzeum wróciło do działalności wystawienniczej po dwóch latach przerwy. Odkąd eksponaty wyprowadzone zostały z hali sportowej przy ul. Skorupki, medale, puchary oraz spuścizna łódzkich olimpijczyków leżały tylko w magazynach i nie były prezentowane publiczności. Sytuację udało się pozytywnie rozwiązać w listopadzie zeszłego roku dzięki porozumieniu między prof. Sławomirem Wiakiem, rektorem Politechniki Łódzkiej oraz prezydent miasta Łodzi, Hanną Zdanowską. Niemal rok później część eksponatów trafiło do miejsca jednoznacznie kojarzonego ze sportem - Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej. 

Wystawę otworzyli przedstawiciele władz miasta i Politechniki Łódzkiej. Interaktywna ekspozycja wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi, sygnalizuje jej najważniejsze wydarzenia i postaci. Jest także promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play.

- Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w XIX wieku, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny – powiedział podczas uroczystości Sebastian Glica, kierownik Muzeum Sportu i Turystyki. 

Na ekspozycji przypomniane zostały sylwetki wybitnych łódzkich sportowców, m.in. wybitnego szachisty - Akiby Rubinsteina, najlepszej łódzkiej lekkoatletki okresu międzywojennego - Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, piłkarzy łódzkich klubów Jana Tomaszewskiego i Zbigniewa Bońka, czy wicemistrza olimpijskiego w skoku wzwyż Artura Partyki.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” jest sprzęt projekcyjny i interaktywny umożliwiający zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także uczestniczenie w treningu kolarskim na specjalnym trenażerze. 

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowane zostały: kawiarnia szachowa; przestrzeń poświęcona udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich; stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne oraz część ekspozycji poświęcona największym osiągnięciom kolarstwa w Łodzi i wypraw wysokogórskich. 

W ramach wystawy realizowany będzie także program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, konkursów oraz spotkań edukacyjnych adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców.

„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” – 3. piętro Zatoki Sportu PŁ

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 12:00-18:00
Niedziela: 12:00-18:00
* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:
Bilet indywidualny normalny: 8 zł
Bilet indywidualny ulgowy: 5 zł
Bilet indywidualny dla posiadaczy karty dużej rodziny 3 zł

Bilety wraz z oprowadzaniem lub lekcją muzealną albo warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Zdjęcia: Jacek Szabela