Rekordzistka świata znów blisko rekordu. Aleksandra Mirosław mistrzynią Polski w Zatoce Sportu PŁ

06-03-2024
mistrzostwa Polski we wspinaczce Zatoka Sportu PŁ

Tylko jedna setna sekundy dzieliła Aleksandrę Mirosław od wyrównania rekordu świata. Podczas Mistrzostw Polski we wspinaczce na czas w Zatoce Sportu PŁ wywalczyła złoty medal.

Od początku było widać, że rekordzistka świata przyjechała do Łodzi mocno skoncentrowana. Na jednej z najlepszych ścian wspinaczkowych w Polsce – Fabryce Wspinania w Zatoce Sportu PŁ – już podczas biegów (tak, w tej konkurencji się wbiega a nie wspina) treningowych i eliminacyjnych uzyskiwała rewelacyjne czas 6,3-6,5 sekundy. W biegu finałowym zegary zanotowały czas 6,25 sek., czyli tylko o jedną setną sekundy gorzej od aktualnego rekordu świata, który Mirosław ustanowiła w Rzymie zeszłego roku podczas kwalifikacji olimpijskich.

Tym samym Aleksandra Mirosław po raz kolejny wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Za nią na drugim miejscu uplasowała się Anna Brożek z Tarnowa, a brązowy medal wywalczyła osiemnastoletnia łodzianka Daria Marciniak (Łódzki Klub Wysokogórski). Obie zawodniczki osiągały czasy powyżej 7 sekund. 

Jeszcze szybciej na szczyt 15-metrowej ściany wbiegali mężczyźni. Najszybszy okazał się tarnowianin Marcin Dzieński – były mistrz świata i Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Europy. Jego najlepszy czas był o blisko sekundę lepszy niż Aleksandry Mirosław. Srebro i brąz wywalczyli odpowiednio Oskar Szalecki i Mikołaj Wróblewski z Lublina.

W ten sam weekend w Zatoce Sportu rozegrano jeszcze jedną wspinaczkową imprezę najwyższej rangi – Mistrzostwa Polski w boulderingu. Bouldering to bardzo widowiskowa dyscyplina wspinaczkowa, która ostatnimi laty zyskuje coraz więcej entuzjastów zarówno spośród samych zawodników, jak i kibiców. Polega ona na pokonywaniu małych, kilkuruchowych „problemów” wspinaczkowych, umieszczonych zaledwie 3-4 metry nad materacem. Nie wymagają one umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, używania lin, uprzęży, karabinków, natomiast do ich rozwiązywania potrzeba sprytu, gibkości, świetnej  koordynacji  oraz często ogromnej siły i dynamiki. 

Tytuły mistrzów Polski zdobyli w tym roku Barbara Wójcik ze Speleoklubu Świętokrzyskiego oraz Jakub Ziętek z KW Bielsko-Białej. Na drugich miejscach podium stanęli Bianka Janecka i Piotr Niżnik, zaś na trzecich miejscach uplasowali się Maja Oleksy oraz Jan Swęd.

Zdjęcia: pofoto.pl