Turniej szachowy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

turniej szachowy z okazji odzyskania niepodległości Zatoka Sportu PŁ

Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości w Zatoce Sportu PŁ zorganizowany został turniej szachów błyskawicznych. Zagrało blisko 100 zawodników.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Szachiści na jeden ruch mieli 5 sekund, a jedna partia trwała maksymalnie 10 minut. Następnie 8 najlepszych zawodników w kategorii OPEN oraz 8 najlepszych zawodników w kategorii Junior do lat 18 rozegrało finał systemem pucharowym. Pierwsza część przeprowadzona została w przestrzeniach konferencyjnych obiektu, zaś finały w otwartym niedawno Muzeum Sportu. Jedną z części Muzeum jest kawiarenka szachowa nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), będąca miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, w której rozgrywali mecze i turnieje. 

Zawody odbyły się w ramach programu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”. Było to także nawiązanie do turniejów szachowych organizowanych w Łodzi w okresie międzywojennym, w których podkreślano znaczenie odzyskania niepodległości.

W 1903 r. powołano Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej. Jego członkiem był m.in. Akiba Rubinstein – jeden z najlepszych szachistów świata początku XX w. Towarzystwo było organizatorem zarówno turniejów o mistrzostwo miasta, kraju, jak i o randze międzynarodowej. Jego działacze zorganizowali w 1929 r. szachowe mistrzostwa Polski (Wszechpolski Turniej Szachowy). Rozegrany w dniach 20 kwietnia – 7 maja turniej był nie tylko promocją szachów, ale także manifestacją osiągnięć sportu rozwijającego się w niepodległej Polsce.